Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 29 maja 2025 roku wydał pierwszy (wśród spraw frankowych prowadzonych przez Kancelarię) wyrok ustalający nieważność umowy kredytowej zawartej przez kredytobiorcę z Getin Bank, wobec którego w dniu 20 lipca 2023 roku ogłoszona została upadłość. Droga do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia była długa i skomplikowana, ale zakończona została sukcesem w pierwszej instancji.
Pierwotnie, postępowanie zainicjowane przeciwko Bankowi zostało zawieszone w związku z upadłością, co zostało zaskarżone w trybie zażalenia w związku z argumentacją, iż nawet jeśli roszczenie o zapłatę podlega rozpoznaniu w trybie upadłościowym, to już roszczenie o ustalenia nie może być rozstrzygnięte inaczej niż poprzez wyrok sądu powszechnego. Taka argumentacja w 2023 roku nie znalazła uznania w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, który zażalenie oddalił. Po tym orzeczeniu nastąpiła zmiana w linii orzeczniczej w zakresie wykładni przepisów art. 174 par. 1 pkt. 4 k.p.c., w związku z art. 144 ust.1 i art. 145 ust. 1 prawa upadłościowego przyjętej w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2024 r. który wskazał, że „Postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.” – uchwała SN z dnia 19.09.2024 r., sygn. akt: III CZP 5/24.
Na tej podstawie Kancelaria złożyła ponowny wniosek o podjęcie postępowania, co zostało uwzględnione przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Na wyznaczonym terminie rozprawy Sąd uwzględnił w całości roszczenia przedstawione przez Kancelarię w pozwie co do roszczenia o ustalenie, wydają wyrok częściowy uznający umowę kredytową zawartą z Getin Bank w 2005 roku za nieważną. Sąd w pełni podzielił zaprezentowaną argumentację uznając, że umowa zawierała klauzule niedozwolone związane z Tabelami kursów banku oraz niepoinformowaniu kredytobiorcy o ryzyku kursowym.
Co istotne, w sprawach związanych z umowami kredytowymi w Getin Bank, kluczowa jest decyzja klienta w zakresie kontynuowania umowy po złożeniu pozwu, zgłoszeniu wierzytelności lub uzyskaniu orzeczenia sądowego. W przypadku bierności kredytobiorcy, środki przeznaczone na spłatę nieważnej umowy, mogą okazać się niemożliwe do odzyskania w przyszłości.
Kancelaria Basiewicz Kasprzyk specjalizuje się w reprezentowaniu kredytobiorców w sprawach dotyczących unieważniania kredytów walutowych i przygotowała ofertę dochodzenia roszczeń od banków dla osób, które zaciągnęły hipoteczny kredyt frankowy lub w euro. Więcej informacji w zakładce oferty dedykowanej dla kredytów w CHF:
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/uniewaznienie-kredytow-w-chf
oraz kredytów w EURO:
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/uniewaznienie-kredytow-w-euro
Dla każdej sprawy przygotowujemy opinie ekonomiczne, które przekładają się na precyzyjne określanie żądań, a doświadczenie ze spraw sądowych potwierdza skuteczność tej metody dochodzenia roszczeń od banków.
Celem poznania szczegółów oferty zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro @ basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.
Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.
www.basiewiczkasprzyk.pl