Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 17.10.2024 r. (sygn. akt: C-76/22) przesądził, że Bank powinien zwrócić klientowi część prowizji w przypadku wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Już wcześniej w wyroku z dnia 9 lutego 2023 r. w sprawie C-555/21 TSUE dokonał wykładni art. 25 ust. 1 dyrektywy 2014/17/UE i przyjął, że „prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty tego kredytu obejmuje wyłącznie odsetki i koszty, których wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy o kredyt”. Równie Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska zaprezentowanego przez Rzecznika Finansowego, który podjął interwencję po prawomocnym oddaleniu roszczeń kredytobiorców o zwrot prowizji pobranej przez Bank wskutek wcześniejszej spłaty kredytu.
To istotne orzeczenie, które utrwala wypracowaną już częściowo praktykę orzeczniczą. Nie można bowiem zapominać, że już wcześniej bo 12 grudnia 2019 r. roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą: „Przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1083) uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu.” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12.12.2019 r., sygn. akt : III CZP 45/19).
Stanowisko to miało związek z wcześniej wydanym wyrokiem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyrokiem z 11 września 2019 r. w sprawie C-383/18 Lexitor sp. z o.o. przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, Santander Consumer Bank S.A. oraz mBank S.A. dokonując wykładni art. 16 ust. 1 dyrektywy Rady 2008/48/WE wskazał, że przepis ten należy interpretować w ten sposób, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta.
W tym kontekście wyroki TSUE i SN można traktować jako utrwalenie linii orzeczniczej, co pozwala kredytobiorcom domagać się od banków lub innych instytucji finansowych zwrotu pobranej prowizji.
Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych zajmuje się dochodzeniem roszczeń od banków w imieniu osób, które zaciągnęły tzw. kredyty frankowe. Prowadzimy również postępowania, omówione powyżej, tj. roszczeń banków o zwrot kapitału wraz z wynagrodzeniem za jego korzystanie. Więcej informacji w zakładce oferty dedykowanej:
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/kredyty-walutowe-chf-euro
Celem poznania szczegółów oferty zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro @ basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.
Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.