W umowach o roboty budowlane od dłuższego czasu kontrowersje budziło zagadnienie, czy dozwolone jest nakładanie przez inwestora na wykonawcę kar umownych za brak zapłaty jego podwykonawcy. Utrwalone jest stanowisko sądów, które zostało potwierdzone ostatnią uchwała 7 sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2019 r. (sygn. III CZP 3/19), że kar umownych nie można stosować w wypadku świadczeń pieniężnych.
Na tym tle powstał jednak odrębny problem, polegający na odpowiedzi na pytanie, czy z kolei inwestor może obciążyć wykonawcę karą za to, że ten nie zapłacił swojemu podwykonawcy. W doktrynie i orzecznictwie funkcjonowały do tej pory dwa odmienne i sprzeczne ze sobą stanowiska. Z jednej strony funkcjonuje zakaz zastrzegania kar na wypadek braku zapłaty, a z drugie strony owa zapłata nie dotyczyła relacji inwestor – wykonawca, ale wykonawca – podwykonawca.
W uchwale 3 sędziów z dnia 30 czerwca 2020 r. (sygn. akt: III CZP 67/19), Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że taki obowiązek zapłaty podwykonawcy ma charakter zobowiązania niepieniężnego, a zatem dozwolone jest umieszczenie w umowie o roboty budowlane klauzuli zastrzegającej w takiej sytuacji karę umowną.
To ważne orzeczenie, które daje nowe instrumenty prawne nie tylko inwestorom, ale też generalnym wykonawcom, którzy mogą teraz w umowach dodatkowo zabezpieczać swoje interesy i chronić się przed ewentualnymi roszczeniami podwykonawców i dalszych podwykonawców
Link do uchwały Sądu najwyższego z 30.06.2020 (III CZP 67/19) :
http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne.aspx?ItemSID=1294-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2019
W ramach specjalizacji Kancelaria opracowuje i weryfikuje umowy o roboty budowlane zarówno od strony inwestorów, jak i wykonawców. Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią za pośrednictwem skrzynki e-mail: biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie.
- Home
- Aktualnosci
- Kara umowna za brak zaplaty podwykonawcy wyrok sn
Kara umowna za brak zapłaty podwykonawcy – wyrok SN
Zobacz także

BDO - 28 lutego 2021 r. upływa termin na uiszczenie opłaty rocznej
W ustawie o odpadach, ustawodawca przewidział obowiązek uiszczenia opłaty rejestrowej oraz opłaty rocznej dla niektórych przedsiębiorców wytwarzających odpady. W art. 57 ww. ustawy przewidziano, że ostatecznym terminem uiszczania opłat będzie ostatni dzień lutego każdego roku. Obowiązek uiszczenia opłaty rejestrowej i rocznej dotyczy wyłącznie przedsiębiorców:
Bezpieczna umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną cz. II
Zawarcie umowy dzierżawy gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej oprócz zachowania formy pisemnej z tzw. datą pewną nie zawsze jest wystarczającym sposobem zabezpieczenia roszczeń stron, a w szczególności praw inwestora. Wypełnienie wymogów wynikających z art. 678 k.c. co prawda będzie chronić trwałość kontraktu co do zasady, ale nie wolno zapominać o tym że w praktyce mogą wydarzyć się sytuacje, które tą ochronę zniweczą.
Prawo energetyczne - nowe utrudnienia w uzyskaniu koncesji
Nowe regulacje związane z przedstawieniem zabezpieczenia majątkowego zwiększą wymagania dla nowych koncesjonariuszy - to zapowiadane zmiany w prawie energetycznym. Nowe regulacje nie wprowadzają jasnych wytycznych, w jakich sytuacjach Prezes Urzędu Regulacji Energetyki powinien korzystać ze swoich uprawnień, a w jakich ich zaniechać. Ta zbytnia dowolność wydaje się nieuzasadniona w kontekście tak szczegółowego ustalenia zasad ustanawiania zabezpieczenia.
Naruszenie interesów konsumenckich podstawą odebrania koncesji
Według uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej prawo energetyczne znajdzie się w niej nowy zapis, zgodnie z którym Prezes URE będzie mógł cofnąć koncesję w przypadku wydania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec przedsiębiorstwa energetycznego prawomocnej decyzji o uznaniu praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu art. 24 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
Kolejny sukces Kancelarii w sporze z Bankiem
Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z dnia 15 października 2020 r. oddalił powództwo Banku przeciwko klientowi Kancelarii. To kolejny sukces Kancelarii w sporze z instytucją bankową.Sąd podkreślił, że zachowanie procedury bankowej jest konieczne do skutecznego wypowiedzenia umowy kredytowej, albowiem wypowiedzenie jako bardzo dotkliwe uprawnienie kształtujące banku nie może być czynnością nagłą, zaskakującą dla kredytobiorcy, nawet jeżeli istnieją podstawy do jego podjęcia zgodnie z treścią umowy kredytowej. W konsekwencji uznał, że wypowiedzenie umowy było nieprawidłowe, a Bank nie wykazał wymagalności swojego roszczenia.
Możliwości uniknięcia kary za brak wpisu w rejestrze BDO
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO) niezmiennie budzi zainteresowanie ze strony przedsiębiorców wytwarzających odpady, które to podlegają wpisowi do tego rejestru. Ustawodawca wprowadzając obowiązek rejestracji w systemie BDO zastrzegł bowiem możliwość nałożenia kary pieniężnej w wysokości nawet do 1.000.000 zł za brak terminowej rejestracji.
E-commerce – Regulaminy do zmiany od 1 stycznia 2021 r.
Z dniem 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie część przepisów ustawy z 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875). O ile zmianie nie ulega sama definicja konsumenta zawarta w art. 22¹ kodeksu cywilnego, o tyle nowelizacja objęła przepisy ustawy o prawach konsumenta oraz część regulacji k.c. dotyczącą postanowień niedozwolonych oraz rękojmi za wady rzeczy.
Windykacja nieistniejących długów
Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm windykacyjnych oferujących swoje usługi mające na celu pomoc wierzycielom w odzyskaniu należności od opóźniających się z zapłatą dłużników. Często również podmioty te odkupują wierzytelności od innych osób, a następnie sami dochodzą zapłaty od zobowiązanych. Niestety zdarza się (i to wcale nierzadko), że działania tych firm są nierzetelne i wyrządzają szkodę nieświadomym dłużnikom.
Problematyczne umowy "finanse trade" z EBURY
Ebury jest międzynarodową instytucją płatniczą, świadczącą usługi finansowe z zakresu trade finance, zarządzania ryzykiem oraz międzynarodowych i masowych płatności z których korzysta wiele osób fizycznych i prawnych na terytorium Polski. Wiele z nich może się tymczasem przekonać, że zawarte przez nich z Ebury umowy mogą prowadzić do nieprzewidzianych dla nich sytuacji, a w konsekwencji nawet do sporów sądowych powstałych na ich tle.
Wyrok TSUE podstawą do odzyskania VAT w ramach tzw. ulgi na złe długi
Wierzyciele będą mieli od 1 do 3 miesięcy na odzyskanie VAT. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 15.10.2020 r. wydał wyrok w sprawie C-335/19, w którym stwierdził, iż część warunków przewidziana w przepisach krajowych, uzależniających możliwość skorzystania z tzw. ulgi za złe długi jest niezgodna z dyrektywą unijną.
Utrata znaku towarowego mimo jego zastrzeżenia w EUIPO
General Court of UE Izba Piąta w jednym z ostatnich orzeczeń (Electrolux Home Products, Inc., z siedzibą w Charlotte w Północnej Karolinie (Stany Zjednoczone) vs. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) , sygn. sprawy: T-583/19) w sprawie prawa własności przemysłowej orzekł, że nieużywany znak towarowy, mimo jego zastrzeżenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) może zostać wykreślony z rejestru.
Bezpieczna umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną cz. I
Zawarcie umowy dzierżawy gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej jako pierwszy etap inwestycji w energię odnawialną (OZE) wiąże się z koniecznością zabezpieczenia praw inwestora w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą zniweczyć całe przedsięwzięcie. W tej publikacji przedstawiamy rozwiązanie gwarantujące trwałość umowy (czas dzierżawy) w razie zbycia nieruchomości przez wydzierżawiającego.
Rozwiązania dla spółek komandytowych - CIT
Niedawno nasza Kancelaria informowała o głównych założeniach ustawy mającej na celu uszczelnienie systemu podatkowego i walka z optymalizacją (zachęcamy do zapoznania się na: https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/aktualnosci/spolki-komandytowe-oraz-niektore-spolki-jawne-podatnikami-cit ). Poniżej przedstawiamy kilka możliwych rozwiązań dalszego prowadzenia biznesu na dotychczasowych zasadach i w formie spółki komandytowej, w związku z obecnym obciążeniem dochody spółki podatkiem CIT.
Zwrot zapłaconych kar i opłat dla przewoźników - wyrok TSUE
Nowelizacja przepisów ustawy o drogach publicznych które będą skutkować odzyskaniem zapłaconych opłat i kar (przed wyrokiem TSUE) i umorzeniem postępowań w sprawie zezwoleń lub kar za brak takiego zezwolenia (w zakresie niezgodnym z wyrokiem TSUE). Przewoźnicy, którzy zapłacili opłatę i karę administracyjną za brak zezwolenia jeszcze przed wyrokiem TSUE (za przekroczenie osi nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t) – będą mieli miesiąc na złożenie odpowiedniego wniosku (od dnia wejścia znowelizowanej ustawy w życie), i tym samym szansę na odzyskanie należności.
NSA: Grupa producentów rolnych z podatkiem od odsetek
obowiązek sprzedaży grupie przynajmniej 80% wyprodukowanych towarów przez każdego z jej członków a tym samym konieczność jej stałego finansowania nie wpływa w żaden sposób na obowiązek podatkowy wynikający z korzyści majątkowej uzyskanej w ten sposób przez spółkę.
Zmiany w rozliczaniu podatku VAT od 1 października 2020 r.
Od 1 października 2020 r. zmieniają się zasady sporządzania jednolitego pliku kontrolnego. Wszyscy podatnicy VAT będą składać jeden plik wraz z deklaracją, który zastąpi składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT -7 lub VAT -7K z załącznikami oraz informację JPK_VAT.Spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne podatnikami CIT
W dniu 16 września na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, które precyzują zasady opodatkowania spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
Nowe wymogi dla farm fotowoltaicznych o mocy pow. 6,5 KW
Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r. wprowadza nowy obowiązek dla inwestorów przy budowie farm fotowoltaicznych. Zgodnie z art. 1 pkt. 8 nadano nowe brzmienie art. 29, który w części dotyczący instalacji wskazuje, że: „… do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a…”
Aktualizacja kodów CN i obowiązek zmiany koncesji do 8.10.2020
Z uwagi iż, zmianie ulega część kodów CN przypominamy, że termin na złożenie wniosku o aktualizację (zmianę) koncesji upływa w dniu 8 października 2020 r. Zgodnie z 32 ust. 2a i 2c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji bądź wniosku o wpis lub o zmianę zakresu wpisu do rejestru podmiotów przywożących w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających zmiany wykazu paliw ciekłych. Sprzedaż oraz zakup paliwa po jego upływie w przypadku objęcia obowiązkiem może stanowić naruszenie warunków koncesyjnych.
Handel olejem opałowym do celów grzewczych po 1 września
Od 1 września 2020 r. sprzedaż jak i zakup oleju opałowego do celów grzewczych będzie możliwy wyłącznie po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU. Rejestracji można dokonać elektronicznie (poprzez podpis profilem zaufanym, podpisem elektronicznym lub celnym). Możliwa jest też autoryzacja w urzędzie skarbowym.
Elektrownie wiatrowe z wyższym podatkiem – wyrok TK
Za niezgodne z konstytucją uznał Trybunał Konstytucyjny Art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1276) w zakresie, w jakim wprowadził z mocą wsteczną art. 2 pkt 1 i 6 oraz art. 3 pkt 1 tej ustawy. Trybunał uznał, że jest niezgodny z wywodzoną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą nieretroaktywności prawa (zasadą lex retro non agit).Wyrok dotyczy zgodności z Konstytucją przepisów ustawy z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw w zakresie, w jakim przewidywały zmianę z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. definicji budowli na potrzeby podatku od nieruchomości, co powodowało obniżenie podatku od nieruchomości należnego od elektrowni wiatrowych.
Problemy z opłatą produktową.
Jeszcze nie wszystkich przedsiębiorców wpisano do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (kilkukrotnie przekładany termin na rejestrację obecnie został ustalony na dzień 31.12.2020 r.) a już urzędy marszałkowskie zaczynają wzywać niefigurujące podmioty sprowadzające do Polski oleje lub preparaty smarowe do uzupełnienia tego braku oraz do złożenia sprawozdań OŚ-OP1 o wysokości należnej opłaty produktowej za lata 2014-2018
Nowelizacja ustawy o elektrowniach wiatrowych - projekt
Na etapie prac w Komisji Infrastruktury znajduje się projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. 2016 poz. 961 z późn. zm.). W aktualnym stanie prawnym odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane:1) elektrownia wiatrowa – od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, oraz 2) budyne
TSUE orzeka w sprawie „Dieselgate”
Najnowszy wyrok w sprawie afery „Dieselgate” wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia z 9 lipca 2020 r. w/s Verein für Konsumenteninformation vs. Volkswagen AG (C‑343/19) przyznaje nabywcom pojazdów marki Volkswagen, SEAT, Audi i Skoda prawo do pozywania koncernu przed sądami w krajach ich zamieszkania.
13 lipca 2020 upływa termin na zgłoszenie spółki w CRBR
Uprzejmie informujemy, że 13 lipca 2020 r. upłynie termin za dokonanie zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dla spółek zarejestrowanych przed 13 października 2019 r. Spółki, które zostały wpisane do KRS po 13 października 2019 r., mają natomiast obowiązek zgłaszać dane do CRBR nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS.
E-commerce - nazwa sklepu internetowego
E-commerce: nazwa sklepu internetowego w świetle opinii rzecznika TSUE z 25.06.2020. Wybierając nazwę sklepu internetowego albo platformy sprzedażowej przeznaczonej do dystrybucji towarów trzeba uważać, aby wykorzystywana do tego marka (znak słowny lub słowno-graficzny) nie naruszyła własności intelektualnej firmy mającej prawa do takiego znaku.
Zarząd spółdzielni mieszkaniowej w dobie epidemii
Stan zagrożenia epidemicznego, a obecnie stan epidemii znacznie utrudnił pracę organom w spółdzielniach mieszkaniowych i o ile procedowanie posiedzeń zarządów oraz rad nadzorczych przy wykorzystywaniu środków porozumiewania na odległość umożliwiło podejmowanie bieżących decyzji o tyle zwołanie i przeprowadzenie walnego zgromadzenia członków już stało się niemożliwe.
„Wakacje kredytowe” w praktyce cz. 2 - SOKIK ogranicza ukryte praktyki banków skierowane przeciwko kredytobiorcom
W ostatnim artykule umieszczonym na naszej stronie internetowej przedstawiliśmy Państwu zagadnienie nowej praktyki banków związanej z udzielaniem tzw. „wakacji kredytowych”. W związku ze spowolnieniem gospodarczym i coraz powszechniejszą trudną sytuacją materialną kredytobiorców, instytucje kredytowe umożliwiły swoim klientom odraczanie spłaty rat kredytowych. Jednocześnie jednak wiele banków jako element konieczny dla zawarcia aneksu do umowy kredytowej zmuszało konsumentów do złożenia oświadczenia potwierdzającego saldo dotychczas zapłaconych rat kredytowych.
Covid 19 - „Wakacje kredytowe” w praktyce – pułapki, na które warto zwrócić uwagę
Do najważniejszych konsekwencji epidemii koronawirusa zalicza się coraz bardziej prawdopodobny ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Z tego też względu instytucje bankowe postanowiły odciążyć finansowo konsumentów poprzez możliwość odroczenia spłaty rat kredytowych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził ostatnio jednak wątpliwości dotyczące m.in. naliczania odsetek od odsetek czy potwierdzania salda zadłużenia, co może utrudniać frankowiczom pozywanie banków w sądach.
7.01.2020 - nowe obowiązki dla przedsiębiorców z sektora MŚP: wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych
Zostało tylko kilka miesięcy na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych u przedsiębiorców zatrudniających ponad 20 osób, a za zatrudnionych uważa się osoby świadczące prace zarówno na podstawie umów o pracę jak i zlecenia.
3.01.2020 - Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnia umowę kredytową p. Dziubaków
W dniu 3 stycznia 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał przełomowy wyrok w sprawie z powództwa Państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank. Uprzednio w sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. akt: C-260/18
02.01.2020 - Znowelizowana definicja paliw ciekłych - zmiany koncesji OPC
W dniu 1 grudnia 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych (kody CN), które uzupełnia nowelizację prawa energetycznego polegającą na zmianie definicji paliw ciekłych.
23.12.2019 - Od 1 stycznia 2020 r. rozpoczyna pełne funkcjonowanie Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO)
Od 1 stycznia 2020 r. rozpoczyna pełne funkcjonowanie Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (w skrócie BDO). Celem nowego rejestru jest kontrola ewidencjonowania odpadów przez podmioty je wytwarzające przez organy inspekcji środowiska. Z tego też względu do 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy objęci przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2002 r. o odpadach powinni złożyć wnioski rejestracyjne do ww. rejestru.29.11.2019 - Od 1 stycznia nowe zasady rozliczeń dla przedsiębiorców
Z rozpoczęciem 2020 roku przedsiębiorcy rozliczać będą się według nowych zasad wynikających ze znowelizowanej ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Jej nowa nazwa to "ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych" a jej zmienione zapisy będą obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
25.11.2019 Dziś pierwsza z 12 aukcji OZE na rok 2019
W dniach 25 i 26 listopada odbędą się pierwsze w tym roku aukcje na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł energii. To początek serii aukcji, zaplanowanych na 2019 rok, których będzie łącznie 12. W pierwszym etapie, w aukcjach będą brały udział podmioty posiadające istniejące instalacje, a następnie od 5 grudnia odbędą się aukcje pod nowe instalacje.
30.10.2019 Spółki mają termin do 1 grudnia br. na zmianę wpisu w KRS w zakresie kodów PKD
Wraz z nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzony został obowiązek dla spółek wpisanych do KRS przed dniem 1 grudnia 2014 r. Polega ona konieczności złożenia wniosku w celu dostosowania wpisu do treści art. 40 pkt 1 ustawy o KRS, przy pierwszym wniosku o zmianę danych w KRS, lecz nie później niż w terminie 5 lat od dnia 1 grudnia 2014 r. Termin upływa dla przedsiębiorców zatem 1 grudnia 2019 r.
13.10.2019 Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2019 poz. 1115, z późn. zm.) wprowadzono dla przedsiębiorców (w przeważającej mierze spółek) nowe obowiązki związane z koniecznością zgłoszenia do utworzonego w tym celu rejestru (CRBR) osób mających wpływ na ich działalność.
3.10.2019 TSUE orzeka na korzyść polskich kredytobiorców !
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 03.10.2019 r. (sprawa Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International AG, sygn. akt: C-260/18) sformułował wskazówki dla sądów polskich przy ustaleniu nieważności umów kredytowych oraz przyznał doniosłą rolę decyzji samego konsumenta w procesie wytoczonym bankowi.
20.08.2019 Koncesje OPC do zmiany po 1 września br.
W dniu 13 sierpnia 2019 r. ogłoszono kolejną nowelizację ustawy prawo energetycznego, stanowiącą dalszy etap prac nad tzw. "pakietem paliwowym". To już druga tak ważna i restrykcyjna zmiana przepisów, która w szczególności będzie miała wpływ na działalność przedsiębiorstw prowadzących koncesjonowaną działalność w branży energetycznej.
25.07.2019 mBank S.A. zwraca środki z nieautoryzowanej transakcji
Na początku lipca bieżącego roku klika spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej stwierdziło fakt dokonania przelewów zgromadzonych na rachunkach tych Spółek środków pieniężnych, które nigdy nie były zlecane przez osoby upoważnione do dokonywania tego typu transakcji.
19.07.2019 Zmiany w handlu olejem opałowym
1 września br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, wprowadzająca nowe zasady obrotu olejem opałowym. Nowe regulacje dotyczą zarówno dostawców i przewoźników, jak i odbiorców końcowych. Celem zmiany jest uszczelnienie systemu kontroli nad ilościami sprzedawanego paliwa.
10.07.2019 - od 1 sierpnia 2019 nowe obowiązki w systemie SENT
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2018 r. w sprawie zgłoszeń przewozu towarów (Dz. U. poz. 1849), dla podmiotów odbierających i podmiotów wysyłających, został wprowadzony nowy wymóg uwierzytelnienia na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

21.03.2019 NSA uzasadnia wyrok w sprawie koncesji
W sprawie prowadzonej przez Kancelarię Basiewicz Kasprzyk w imieniu jednego z klientów, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał pisemne uzasadnienie wyroku z dnia 29.01.2019 r. w sprawie dotyczącej pozostawienia bez rozpoznania wniosku o zmianę koncesji.

Pomoc prawna dla frankowiczów!
Szanowni Państwo, w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi roszczeń przeciwko bankom i upływającym terminem ich przedawnienia (od 01.2019 r.) kancelaria przygotowała ofertę stanowiącą alternatywne (wobec działań innych kancelarii), ale co istotne bezpieczne rozwiąza

Sąd Najwyższy staje po stronie ubezpieczycieli
Zgodnie z najnowszą uchwałą Sądu Najwyższego "Wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego, przekraczające koszty zaproponowanego przez ubezpieczyciela skorzystania z takiego pojazdu są objęte odpowiedzialnością z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli ich poniesienie było celowe i ekonomicznie uzasadnione"