Wyroki przeciwko Getin po ogłoszeniu upadłości

Niedawno informowaliśmy o ogłoszeniu w dniu 20.07.2023 r. upadłości Getin Noble Bank S.A. Decyzja ta spowodowała, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany lub denominowany walutą franka szwajcarskiego, mogą zgłaszać swoje wierzytelności Syndykowi Masy Upadłości w postępowaniu upadłościowym toczącym się przeciwko temu bankowi. Wszczęcie postępowania upadłościowego i wynikająca z tego konieczność zgłaszania wierzytelności Syndykowi nie było dobrą informacją dla „frankowiczów”, ponieważ oznaczało znaczące wydłużenie możliwości zwrotu nienależnie nadpłaconej kwoty kredytu oraz „uwolnienia” się od tych kredytów przez frankowiczów. Zasadą jest bowiem brak możliwości prowadzenia postępowania sądowego przeciwko dłużnikowi w okresie trwania postępowania upadłościowego. Celem postępowania upadłościowego jest ustalenie kręgu wierzycieli oraz określenie jednolitych zasad ich spłaty. O ewentualnej spłacie wierzycieli w postępowaniu upadłościowych w głównej mierze decyduje Syndyk Masy Upadłości oraz sędzia-komisarz prowadzący to postępowanie i odbywa się to na odrębnych zasadach postępowania upadłościowego. 

W ostatnim czasie, po orzeczeniu Sądu Najwyższego podejmowane są postępowania i wydawane wyroki w sprawach „frankowych” przeciwko Getin Bank pomimo toczącego się postępowania upadłościowego względem tego banku. W wyrokach tych orzeka się unieważnienie umów frankowych (wyrok taki wywiera skutki, jakby nie doszło do zawarcia takich umów), jednak bez zasądzenia na rzecz kredytobiorców zwrotu kwoty zapłaconej przez nich na rzecz banku w wysokości przewyższającej kwotę udzielonego kredytu. Dla przykładu wyrok stwierdzający nieważność umowy frankowej już po ogłoszeniu upadłości został w dniu 19.12.2023 r. wydany przez Sąd Okręgowy w Białymstoku (sygn. akt I C 1892/23). Sądy wydające tego rodzaju orzeczenia interpretują bowiem przepisy postępowania upadłościowego w taki sposób, który pozwala na wydanie orzeczenia stwierdzającego nieważność stosunku prawnego między stronami choć bez zasądzenia na rzecz wierzyciela dochodzonej przez niego kwoty. 
 

Można nazwać, że opisane powyżej stanowisko sądów stanowi sukces frankowiczów (choć połowiczny). Wyrok ten oznaczać będzie bowiem znacznie większe prawdopodobieństwo uwzględnienia przez Syndyka Masy Upadłości wierzytelności kredytobiorcy (żądania zwrotu nadpłaty kredytu), a tym samym przyspieszenie wypłaty na rzecz kredytobiorcy. W najbliższym czasie okaże się, czy również inne sądy w Polsce podejmą decyzję o prowadzeniu postępowań przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Getin Noble Bank S.A. w zakresie stwierdzenia nieważności umów kredytowych.

Kancelaria Basiewicz Kasprzyk specjalizuje się w reprezentowaniu kredytobiorców w sprawach dotyczących unieważniania kredytów walutowych i przygotowała ofertę dochodzenia roszczeń od banków dla osób, które zaciągnęły hipoteczny kredyt frankowy lub w euro. Więcej informacji w zakładce oferty dedykowanej dla kredytów w CHF: 
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/uniewaznienie-kredytow-w-chf 
oraz kredytów w EURO: 
https://www.basiewiczkasprzyk.pl/pl/dedykowana/uniewaznienie-kredytow-w-euro

Dla każdej sprawy przygotowujemy opinie ekonomiczne, które przekładają się na precyzyjne określanie żądań, a doświadczenie ze spraw sądowych potwierdza skuteczność tej metody dochodzenia roszczeń od banków. Celem poznania szczegółów oferty zachęcamy do kontaktu poprzez wiadomość e-mail na adres biuro@basiewiczkasprzyk.pl lub telefonicznie pod nr: (71) 307-02-23.

 

Autorem niniejszej publikacji niestanowiącej porady prawnej jest Basiewicz Kasprzyk Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą we Wrocławiu.
www.basiewiczkasprzyk.pl

Zobacz także